PRÁVO V DIGITÁLNÍ ÉŘE: WORKSHOP O PRÁVNÍCH ASPEKTECH UŽÍVÁNÍ AI

– krátké postřehy a zpětná vazba z workshopu –

05.-06.12.2023 JUDr. Ing. Eva Mayerová, Mgr. Bc. Karel Pelikán, Mgr. Dominika Valentová

Opět jsme se vydali za studenty právnických fakult, abychom s nimi probrali aktuální téma umělé inteligence. Tentokrát jsme uspořádali workshop na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde přednášela naše partnerka Eva Mayerová spolu s naší koncipientkou Dominikou Valentovou, a na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde přednášela naše partnerka Eva Mayerová spolu s naším koncipientem Karlem Pelikánem. Pro naše koncipienty Dominiku a Karla se jednalo o premiéru v roli přednášejících na univerzitní půdě a oba proto velmi potěšila pozitivní zpětná vazba od účastníků z řad studentů i advokátů. Pokud Vás zajímá, o čem workshop byl a jakou zpětnou vazbu jsme obdrželi, čtěte dále.

Čemu jsme se na workshopu věnovali

Bylo hned několik témat, kterými jsme účastníky provedli. Postupně jsme se zaměřili na:

  • Praktické ukázky využití systémů AI v právní praxi
  • Právní výzvy a rizika při užívání AI
  • Současnou a budoucí právní regulaci AI
  • Best practice pro bezpečné užívání AI

Téma umělé inteligence a možností jejího využití v právu účastníky velmi zajímalo, měli mnoho dotazů a společně jsme tak mohli sdílet tipy na efektivní a bezpečné užívání nejen v rámci právní praxe, ale rovněž při plnění studijních povinností.

Komu jsme přednášeli

Workshopu se zúčastnili studenti 1. až 5. ročníku obou výše uvedených právnických fakult a rovněž i účastníci z řad advokátních koncipientů i advokátů.

Jedna ze studentek PF UK nám zaslala velmi hezkou zpětnou vazbu:

Zamýšlela jsem, že Vám symbolicky zašlu mail s pomocí AI, ale přišlo mi to příliš neosobní, a to si za ten dnešní vysoce kvalitně provedený Workshop zasloužíte více.

Myslím to zcela upřímně – zjistila jsem, že jsem o tom nevěděla vůbec ale vůbec nic. Tímto bych Vám tedy, za to, co jsem si dnes odnesla, chtěla prvně poděkovat sama za sebe.

Dále Vám s potěšením (věřím, že to mile potěší i Vás) sdělím, že mi kamarádi hned po skončení psali, že děkují, že jsem je tam “nalákala”, že to bylo naprosto skvělé a dávali pozor snad nejvíce za celý semestr.

Jsem přesvědčena, že ostatní odcházeli s podobnými pocity, a tak Vám tímto chci závěrem poděkovat za všechny – za Vaši skvěle odvedenou práci.

Níže naleznete zpětnou vazbu od dalších studentů, kteří se workshopu v Praze či Brně zúčastnili.

Účast na nedávném workshopu o umělé inteligenci v právu byla pro mě nejen poučnou, ale i inspirativní zkušeností. Lektoři z advokátní kanceláře Doležal&Partners měli připravený interaktivní workshop, kde se zabývali zejména konkrétními AI službami a jejich využitím v praxi. Předpokládám, že znalosti, které jsem si odnesl, využiji především mimo akademické prostředí, byť i zde lze do jisté míry tyto dovednosti využít. Seminář není o tisíckrát provařeném Chatgpt, jako by si někteří mohli myslet, ale naopak o nejen českých AI trénovaných na českém právním prostředí. Workshop má i přesah do otázek bezpečnosti AI.

Celkově kvalita semináře vyčnívá daleko nad průměrem a těším se na další seminář od Doležal&Partners

  • Jan Zubík

Workshop vlastně zcela předčil mé očekávání. Zúčastnila jsem se jej spíše ze zvědavosti, o AI jsem toho moc nevěděla. Byla jsem překvapená, co všechno už vlastně v dnešní době dokáže, k čemu užitečnému se dá už nyní používat. Nejvíc mě ale překvapilo, že i v Česku máme už několik vývojářských týmů, které vytvářejí nástroje AI pracující s českými právními texty, a na škole o tom doteď nebyla ani zmínka. Myslím si, že AI bude v budoucnu velmi užitečným pomocníkem nejen pro právníky a proto bych určitě uvítala, kdyby se co nejrychleji zakomponovala i do výuky. Mockrát děkuji za otevření očí.

  • Studentka PF MUNI

Pozitivní zpětnou vazbu jsme obdrželi i od dalších účastníků z řad advokátů, a to prostřednictvím našich sociálních sítí.

Jsme moc rádi, že se workshop účastníkům líbil a byl pro ně přínosný. Je pro nás vždy velmi motivující setkávat se se studenty i dalšími kolegy právníky a sdílet s nimi své znalosti a zkušenosti, protože tak můžeme společně tvořit lepší budoucnost práva.

Kdy bude další přednáška/workshop?

Pokud jste propásli naši poslední návštěvu na Právnické fakultě v Praze či Brně, nezoufejte. Zcela jistě se bude do budoucna opakovat. Sledujte naše sociální sítě, ať Vám další podobné akce neuniknou. Budeme se příště těšit i na Vaši účast.

 

Další publikace