Doručování dle zákoníku práce prostřednictvím provozovatele poštovních služeb do zahraničí

25. 03. 2025 | Mgr. MICHAL SECKÝ | Pracovní právo

V praxi naší advokátní kanceláře se setkáváme se situacemi zaměstnavatelů, kteří mají sjednán pracovní poměr se zaměstnanci z ciziny, kteří po určité době přestanou docházet na pracoviště k výkonu práce. Představený článek se věnuje otázce, jakým způsobem lze vůči takovým zaměstnancům doručovat a jaká jsou specifika doručování v případě, že je zaměstnavatel nucen doručovat těmto zaměstnancům do zahraničí.

V obecné rovině je zaměstnavatel povinen doručovat písemnosti týkající se skončení pracovního v režimu zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce (dále také jako „ZP“). Tyto písemnosti pak musí být doručovány do vlastních rukou zaměstnance, a to zpravidla osobním předáním na pracovišti, případně prostřednictvím datové schránky (pokud si ji zaměstnanec neznepřístupnil pro doručování písemností), prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací či prostřednictvím provozovatele poštovních služeb.

Primárně je na zaměstnavateli, jaký způsob doručování zvolí, avšak může nastat situace, kdy je zaměstnavatel nucen (s ohledem na nemožnost využití jiných způsobů doručení) doručovat prostřednictvím provozovatele poštovních služeb. Zaměstnavatel je povinen doručovat na poslední adresu zaměstnance, kterou mu pro účely doručování zaměstnanec písemně sdělí. V případě, že zaměstnanec zaměstnavateli písemně nesdělí svoji adresu pro doručování na území České republiky, je možné, že zaměstnavatel bude nucen (nemůže-li využít jiný způsob doručení) doručovat na zahraniční adresu zaměstnance.

Právní režim doručování prostřednictvím provozovatele poštovních služeb do zahraničí je poměrně komplikovaný, neboť se řídí smluvními podmínkami zvoleného českého provozovatele poštovních služeb, jakož i případného zahraničního partnera českého provozovatele poštovních služeb v zemi určení (avšak vždy s přihlédnutím k tamní legislativě).

Pokud je převzetí ze strany zaměstnance stvrzeno, písemnost je doručena ke dni uvedenému v doručence. Problematická může být situace v případě, kdy zaměstnanec na zahraniční adrese převzetí zásilky odmítne, či není na této adrese zastižen. I v případě doručování prostřednictvím provozovatele poštovních služeb do zahraničí je nutné, aby byly splněny podmínky pro doručování písemností dle ZP, které vždy však tamní legislativa nemusí splňovat (např. proto, že v daném státě není právně upravena možnost doručování do vlastních rukou adresáta). V takovém případě tak bude pracovní poměr trvat nadále, kdy písemnost bude vrácena zaměstnavateli, přičemž tato skutečnost může proces doručování zaměstnanci časově i finančně zkomplikovat.

Zaměstnavatelům tak doporučujeme přistupovat k doručování prostřednictvím provozovatele poštovních služeb do zahraničí postupovat s velkou mírou obezřetnosti. Doručování do zahraničí totiž může představovat komplikovaný a poměrně zdlouhavý proces s nejistým výsledkem. Zaměstnavatelům lze doporučit, aby si vždy od zaměstnanců s bydlištěm v cizině vyžádali adresu pro doručování v České republice, případně, aby zvážili možnost doručování prostřednictvím elektronické adresy zaměstnance, jestliže jsou k takovému způsobu doručení splněny podmínky dle § 335 ZP.

Pokud se zaměstnavatel rozhodne doručovat prostřednictvím provozovatele poštovních služeb do zahraničí, je potřeba velká míra obezřetnosti. Doručování do zahraničí totiž může představovat komplikovaný a poměrně zdlouhavý proces s nejistým výsledkem. Zaměstnavatelům tak s přihlédnutím k výše uvedenému doporučujeme, aby si od zaměstnanců s bydlištěm v cizině vyžádali písemné sdělení adresy pro doručování v České republice. Zaměstnavatelé případně mohou využít i možnosti doručování prostřednictvím elektronické adresy zaměstnance, jestliže ve vztahu k takovému způsobu doručování jsou splněny podmínky dle § 335 ZP. Mohou tak předejít případným nepříjemnostem a proces doručování pro ně bude snadnější, jistější, a zároveň ekonomicky výhodnější.

Úplné znění článku naleznete na adrese: https://www.epravo.cz/top/clanky/dorucovani-dle-zakoniku-prace-prostrednictvim-provozovatele-postovnich-sluzeb-do-zahranici-119335.html

Další publikace

Štítky